ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY W ŚRODZIE WIELKOPOLSKIEJ

nasza historia…

Środowiskowy Dom Samopomocy w Środzie Wielkopolskiej powstał na bazie obiektu z 1845 roku, którego historia związana jest głównie z edukacją. Swoje siedziby miały tutaj: Katolicka Szkoła Ludowa; Szkoła Rolnicza; Zespół Szkół Zawodowych, a także Biblioteka Pedagogiczna oraz Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna.

Od 1997 roku, dzięki inicjatywie Dyrektora Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Poznaniu - Pani Lidii Wrocińskiej – Sławskiej oraz działaniom ówczesnego Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej – Pani Barnadecie Staszak, w budynku tym, niezmiennie i nieprzerwanie, funkcjonuje nasz Środowiskowy Dom Samopomocy.

Początkowo ŚDS działał w strukturach Ośrodka Pomocy Społecznej w Środzie Wielkopolskiej.

Od lipca 2000 roku zadanie prowadzenia Domu przejęte zostało jednak przez powiat i tym samym Środowiskowy Dom Samopomocy, jako Ośrodek Wsparcia, wszedł w struktury Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Wielkopolskiej.

Do czerwca 2010 roku, Środowiskowy Dom Samopomocy w Środzie Wielkopolskiej, jako placówka o zasięgu ponadlokalnym, umożliwiał skorzystanie z usług specjalistycznych osobom nie tylko z gminy Środa Wielkopolska, ale również z gmin ościennych, jak i innych województw. Dom dysponował bowiem zarówno miejscami pobytu dziennego jak i całodobowego – początkowo przeznaczony był dla 30 osób na pobycie dziennym i 10 na pobycie całodobowym. Z czasem ilość osób mogących skorzystać z naszych usług wzrosła do 70 osób (60 pobyt dzienny, 10 pobyt całodobowy). Na dzień dzisiejszy Środowiskowy Dom Samopomocy w Środzie Wielkopolskiej świadczy usługi dla 60 osób w ramach pobytu dziennego. Możliwość skorzystania z pobytu całodobowego zakończyła się wraz z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 w sprawie środowiskowych domów samopomocy.

W styczniu 2020 roku Ośrodek Wsparcia - Środowiskowy Dom Samopomocy w Środzie Wielkopolskiej został wyodrębniony ze struktur Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Tym samym, stał się on odrębną jednostką organizacyjną Powiatu Średzkiego i dziś funkcjonuje pod nazwą:

ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY W ŚRODZIE WIELKOPOLSKIEJ

W ciągu tych wszystkich lat przeżyliśmy wiele, a łączyły nas: spotkania społeczności, festiwale, wigilie i jasełka, wyjazdy i spotkania integracyjne, pikniki, ogniska, grille, sport i rekreacja, ale przede wszystkim… wspólne zajęcia!

Początkowo skupiały się one głównie na rozmaitych formach terapii zajęciowej oraz wzmacnianiu umiejętności w zakresie czynności życia codziennego.

Z biegiem lat i wdrażanych zmian, to jednak aktywizacja zawodowa oraz coraz większa integracja ze środowiskiem lokalnym stawały się głównym kierunkiem naszych działań.

Głównym czynnikiem, który się do tego przyczynił było Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 roku w sprawie środowiskowych domów samopomocy, ale nie tylko..

Również konieczność dostosowywania zakresu świadczonych przez nas usług do wymogów zmieniającego się świata oraz inne niż dotychczas oczekiwania naszych podopiecznych, stawały się motorem do zmiany kierunku części naszych oddziaływań.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej ciekawostek dotyczących naszej środowiskowej historii, zapraszamy Cię do obejrzenia naszej prezentacji.

Aktualnie u nas

SENIORIADA 2025

W miniony weekend po raz pierwszy uczestniczyliśmy w Średzkiej Senioradzie.

Poniżej krótka fotorelacja.

NASZE PANIE, NASI PANOWIE

Kolejny Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn za nami.

Dziękujemy Panom za piękne kwiatki, pyszne ciasto i występ artystyczny, a Paniom dziękujemy za dobrą zabawę podczas obalania mitów i stereotypów dotyczących obu płci 😉


Poniżej prezentujemy spontaniczny wiersz jednej z Uczestniczek zajęć:

Nasi Panowie,

dobrze to wiecie,

są najfajniejsi na całym świecie.

I chociaż dużo ich nie mamy,

to ich zawsze doceniamy.

(wiersz autorstwa Urszuli Stachowiak)

ŚWIĄTECZNIE

Za nami kolejny rok i kolejne wspólne chwile przy świątecznym stole. Jak zawsze były one wyjątkowe i magiczne, pachnące barszczem i przepełnione dźwiękami polskich kolęd.

Wspomnienia tych chwil wypełnią kolejne karty naszej wspólnej historii.